VALGUD, SÜSIVESIKUD JA RASVAD

Organism vajab rasvu, valke ja süsivesikuid energiaks ja toimimiseks. Kõik kolm on erinevad ja kõigil on organismis täita oma ülesanne. Mis need ülesanded täpsemalt on ja miks vajab meie organism kõiki kolme?

VALGUD

Valgud ehk proteiinid. Valgud on organismi energiaallikaks ning tähtsaks ehitusmaterjaliks lihastele, luustikule ja teistele kudedele. Valgud koosnevad erinevatest aminohapetest.  Valkude aminohappe koostis on erinev – loomariigist pärit valgud on enamasti kvaliteetsemad kui taimsed valgud, kuna loomsed valgud sisaldavad kõiki organismile vajalikke aminohappeid. Loomset päritolu valkude parimateks allikateks on muna, piimatooted (nt kohupiim, juust, kodujuust), kala, linnuliha, liha. Taimset päritolu valkude parimateks allikateks on kaunviljad, pähklid, seemned ja teraviljatooted.

meat-and-veg-680x453

SÜSIVESIKUD

Organism vajab regulaarselt kütust ja süsivesikud on organismi tähtsaimaks energiaallikaks. Ka aju vajab süsivesikuid. Süsivesikute olulisimateks allikateks on teraviljatooted ja kartul, samuti aedviljad, puuviljad ja marjad. Vali pigem head süsivesikud, mis sisaldavad rohkelt vitamiine ja mineraalaineid ning ohtralt kiudaineid.

 

toitained-768x392

RASVAD

Mõiste rasv tekitab paljudes inimestes kindlasti vastumeeelt ning, et rasv tähendab halba. Tegelikult on nii, et rasv on meie kehale väga vaja lihtsalt on vaja siinkohal vaadata, kui palju ja kui kvaliteetset rasva me sööme. Headeks ja vajalike rasvhapete allikateks on taimsed õlid, kala, avokaado, pähklid jne.

56d4adf61e0000950070f04f

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: